Úvod

Dlouhá Lhota

Dlouhá Lhota, ležící asi 13 km od Mladé Boleslavi směrem na Jičín, je jednou z pěti obcí stejného jména v České republice (jediná s vlastním PSČ). Má zhruba 400 obyvatel a asi 150 čísel popisných rozložených většinou kolem hlavní komunikace procházející obcí, což obec natahuje do téměř dvoukilometrové délky, je tedy opravdu dlouhá. Katastrální výměra činní 594 ha. Obec leží uprostřed polí a luk, nedaleké lesnaté kopečky (či spíše vyvýšeniny) dávají tušit blízkost Českého ráje. Na území vesnice je několik rybníků a rybníčků, spojených obecní strouhou, kousek za vesnicí teče potok Klenice. Chovné rybníky spravují rybářská sdružení, stejně jako se o obecní hřiště stará Sportovní klub, který na tak malou obec dosáhl nevídaných úspěchů. K dalšímu sportovnímu vyžití jsou k dispozici tenisové kurty. V Dlouhé Lhotě pracují také organizace chovatelů a dobrovolných hasičů. V obci je prodejna smíšeného zboží, pohostinství Pod lípou se sálem, kde složky každoročně pořádají, hojně navštěvované plesy.

Ti nejmenší navštěvují zdejší Mateřskou školu.

Hlavní dominantu obce tvoří budova bývalé základní školy a školky, která v současné době není nijak využívána. Poblíž obce se nachází památný strom – dub letní, jehož kmen má obvod asi 160 cm.

Husí Lhota

Husí Lhota má v současné době 154 občanů s trvalým pobytem. Dále obec pravidelně navštěvuje asi 20 chatařů a chalupářů. Celkově je zde 61 čísel popisných. Katastrální výměra činní 332 ha.

Obec je vybavena veřejným vodovodem. V roce 2000 byla dokončena komplexní rekonstrukce rozvodů elektrické energie – všechny kabely byly umístěny do země, a zároveň bylo zrekonstruováno venkovní osvětlení a obecní rozhlas. V roce 2004 byla provedena plynofikace obce.

V obci se nachází dětské hřiště a pro sportovní vyžití obyvatel slouží víceúčelové sportovní hřiště, které bylo v roce 2008 celkově zrekonstruováno. Obyvatelé mohou využít také služby Místní lidové knihovny, která sídlí v budově